(Матэрыялы даслаў Павел Лаўрыновіч)
Храм Святога Георгія Пабеданосца г. Дзісна
Храм Святого Георгия Победоносца г. Дисна после1916 года
Вельмі цікавая гісторыя царквы Святога Георгія Пабеданосца на Дзісненскіх праваслаўных Георгіеўскіх могілках. У 1826 годзе на могілкі была перанесена Свята-Уведзенская трапезная манастырская царква, якая была перабудавана. Гэты храм быў прыпісным да Уваскрасенскай царквы і выконваў свае функцыі царквы на могілках. У 1916 годзе быў абраны камітэт па пабудове царквы Святога Георгія Пабеданосца (ганаровым старшынём быў  Ціхан (Белавін), архіепіскап Літоўскі і Віленскі). 26.10.1916 правячы архіерэй епархіі ўрачыста асьвяціў адноўленную царкву, а 27.10.1916 перад ад’ездам у Петраград падпісаў загад аб узнагароджваньні камілаўкай сьвятара Міхаіла Кушнева за працу па пабудове царквы і за адкрыцьцё ў Дзісне царкоўна-прыходскай школы. У далейшым Ціхан (Белавін) быў выбраны Патрыярхам Маскоўскім і ўсей Русі. Царква Святога Георгія  была разабрана і перавезена ў Стэфанполь Дзісненскага павета (цяпер - Мёрскі р-н) ў 1931 годзе.
Из рассказа Петра Боговича, краеведа г. Дисны
Во времена Речи Посполитой в Дисне существовали три конфессии христианства: католическая, униатская и православная. Каждая конфессия имела своё кладбище.
В результате разделов Речи Посполитой Дисна отошла к Российской империи. Началось возвращение униатов в православное вероисповедование.
В 1826 году на униатском кладбище была построена православная церковь. Она была возведена из перевезённого здания Свято-Введенской трапезной монастырской церкви бывшего Дисненского православного мужского монастыря и освящена во имя Святого Георгия Победоносца.
Построенная на православном кладбище в 1908 году Одигитриевская церковь находилась на некотором расстоянии от бывшего ранее униатского кладбища и Свято-Георгиевской церкви.
  С течением времени здание Свято-Георгиевской церкви обветшало. Поэтому в 1914 году было принято решение о строительстве новой Свято-Георгиевской церкви на том же месте. 26.10.2016 архиепископ Литовский и Виленский Тихон (Белавин) освятил новую церковь.
Фото прислал Пётр Богович